Mapa zawiera kilkadziesiąt tysięcy miast na całym świecie. Po kliknięciu na którekolwiek z nich, system wskazuje inne miasto, którego obecny klimat najbardziej odpowiada temu, jakie to wybrane przez nas będzie miało za 60 lat.

Autorzy mapy przygotowali dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada wysokie emisje, a drugi niskie. Wyniki możemy dostosować również do różnych modeli klimatycznych.

Czy obawiasz się postępujących zmian klimatycznych?

W czarnym scenariuszu wysokich emisji, klimat w Inowrocławiu za 60 lat będzie przypominać ten, jakiego dziś doświadczają mieszkańcy włoskiego miasteczka Rubiera niedaleko Bolonii. To 1 050 km na południe od naszego miasta. W lecie w Inowrocławiu temperatury będą o 6 stopni Celsjusza wyższe, niż dziś, a powietrze będzie o 10,1% suchsze. Zimy będą o 5,6 stopnia cieplejsze i o 12,9% wilgotniejsze.

Gdybyśmy przyjęli łagodniejszy scenariusz, w którym emisja szkodliwych substancji do atmosfery zostanie ograniczona, mapa łączy Inowrocław z miasteczkiem Hustopece na południu Czech oddalonym o 440 km od naszego miasta. To oznacza wzrost temperatury w lecie o 2,1 stopnia Celsjusza i wzrost wilgotności powietrza o 1,6%. Zimy byłyby cieplejsze o taką samą wartość temperatury i wilgotniejsze o 6,2%.

Z mapą można zapoznać się tutaj, a poniżej przygotowana przez nas wizualizacja łącząca Inowrocław z miastami Rubiera i Hustopece.