» O tym przeczytasz tylko na Ino.online
Jak poinformowało nas biuro prasowe Qemetiki, w najbliższym czasie spółka zamierza złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Choć sprawę badać będzie jeszcze sąd administracyjny, to dla projektu została już wydana ostateczna decyzja środowiskowa, co rozstrzygnęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
- Pozyskaliśmy również strategicznego partnera - firmę PreZero - z którą od kilku miesięcy wspólnie rozwijamy projekt. Przed nami kolejny ważny etap, czyli wybór wykonawcy odpowiedzialnego za budowę instalacji. Przetarg jest w toku - przekazała spółka.
Qemetica posiada już kluczowe decyzje administracyjne niezbędne do realizacji inwestycji. Obecnie przygotowywany jest szczegółowy projekt budowlany, który będzie podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę.
- Zgodnie z harmonogramem planujemy pozyskać je do końca 2026 roku – informuje biuro prasowe.
Zobacz też: Nowe, a już zniszczone. Skate park znów wymaga naprawy
Według aktualnych założeń budowa rozpocznie się w połowie przyszłego roku, natomiast uruchomienie instalacji planowane jest na 2030 rok.
- Projekt jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem. Rozpoczęcie prac budowlanych planujemy w połowie 2027 roku, natomiast uruchomienie instalacji przewidujemy w 2030 roku - słyszymy.
Instalacja powstanie na terenie zakładów Qemetiki w Inowrocławiu. Zakład będzie mógł przetwarzać do 310 tys. ton odpadów rocznie, wytwarzając około 750 GWh energii w postaci pary technologicznej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych.
Jak informuje spółka, do instalacji mają trafiać odpady komunalne po procesie sortowania, pozbawione frakcji biologicznej, czyli tzw. RDF i Pre-RDF. Są to m.in. zabrudzony papier, tekstylia czy tworzywa sztuczne, które nie nadają się już do recyklingu.