Wręczenie nagród w pijalni wód "Inowrocławianka" poprzedził występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego. Podczas koncertu zaprezentowali się: Michalina Bartczak (solo), Martyna Tyburek (skrzypce) i Zofia Żelazny (flet) przy akompaniamencie ** Marty Siwak ** i Witolda Kawalca.

- Kieruję serdeczne podziękowania oraz wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w tworzenie i popularyzowanie inowrocławskiej kultury. W czasie pandemii, nie było to łatwe zadanie. Pomimo tego, mieszkańcy i goście naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach i wspólnie przetrwać ten trudny czas. Życzę nam wszystkim, aby kultura w Inowrocławiu mogła rozkwitać, a Państwo mieli możliwość realizacji wyznaczonych celów - powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Nagrodą "Animatora Kultury 2021" zostały uhonorowane trzy osoby. Poniżej uzasadnienie kapituły:

Joanna Strzelecka - pracownik instytucji kultury. W swojej działalności skupia się na promocji czytelnictwa głównie wśród dzieci i młodzieży. Inicjatorka Klubu Malucha działającego w Bibliotece Miejskiej w Oddziale dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” oraz cyklicznych spotkań „Rodzinne czytanie przy Manhattanie”. Autorka wielu projektów, na które z powodzeniem pozyskuje dofinansowanie. W ramach stworzonego Klubu Młodzieży AlternaTYwa, organizuje m.in. zajęcia dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Aktywnie działa na rzecz inowrocławskiej kultury.

Karina Milińska-Kopczyńska - kierownik sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Zaangażowany członek Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro-Arte oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego PRO ARTE. Promuje Inowrocław poprzez organizację cyklicznych koncertów. Prowadzi koncerty wpisane na stałe w życie artystyczne miasta, takie jak: Musical Varia Est, Ogólnopolski Konkurs Gitarowy CEA, Przesłuchania Zespołów Kameralnych oraz Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Roztańczony Fortepian”.

Andrzej Prokopiuk - miejscowy artysta. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum J. Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Kresów Wschodnich w Lubaczowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, BWA w Bydgoszczy. Jednym z największych dzieł artysty, nad którym pracował 3 lata, są Drzwi Jubileuszowe do kościoła pw. Św. Mikołaja w Inowrocławiu. Wzbogacają one zabytkową inowrocławską farę, wpisaną na Szlak Piastowski. Dzieło stanowi kolejną, cenną atrakcję dla miłośników historii i zabytków, odwiedzających nasze miasto.

1

Symboliczne wiązanki kwiatów i listy gratulacyjne otrzymali też inni działacze kultury, zgłoszeni do tytułu Animatora Kultury. Prezydent skierował także słowa uznania do osób, które "ciężką pracą zarówno swoją, jak i współpracowników dbają o rozwój kultury w Inowrocławiu": Dorota Drobnik-Stefańska - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu, Magdalena Klimek - dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Adriana Szymanowska - naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia, Tomasz Maliszewski - dyrektor Kujawskiego Centrum Kultury oraz Józef Henke - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu..