Jest to swoiste przedłużenie konferencji Współpraca Rodzi Różnorodność, która odbyła się 2 grudnia 2022 roku w inowrocławskiej "czternastce".

- Zainteresowanie nią przeszło najśmielsze oczekiwania – do naszego miasta przyjechali nauczyciele, bibliotekarze i edukatorzy z całej Polski. Wysłuchaliśmy 13 prelekcji edukatorów z całego kraju i odbyliśmy debatę o znaczeniu edukacji w XXI wieku. W rozmowach kuluarowych stwierdziliśmy zgodnie, że chcemy być w ciągłym kontakcie, chcemy doskonalić nasz warsztat pracy i uczyć się budować i pielęgnować relacje z uczniami – mówi Monika Szulkowska, nauczycielka języka polskiego i angielskiego z Inowrocławia.

Dużo lepiej uczyć się od siebie, współpracować… Dlatego klub jest taką bezpieczną przestrzenią szkoleniową i dyskusyjną dla ludzi z całej Polski. - Nazwałyśmy go kujawsko - pomorskim, bo ja (Monika Szulkowska) i Magda Krajewska jesteśmy Kujawiankami i ważny dla nas jest region i nasze miasto (chcemy je promować właśnie w edukacyjnej sferze), Beata natomiast pochodzi z Pomorza. Kreatywność też nie jest nam obca. Już od kilku dobrych lat współpracujemy organizując szkoleniowe Noce Belfrów oraz współtworząc różne inne eduwydarzenia w Polsce. Współpracujemy też z nauczycielami polonijnymi i Polską Macierzą Szkolną w Dublinie – mówi Monika Szulkowska.

Nauczyciel w swojej codziennej pracy zmaga się z wieloma dylematami. - Czujemy, że pewne aktywności robimy intuicyjnie, inne chcielibyśmy robić… chcemy ciągle sprawiać, aby nasze działania nie funkcjonowały tylko w sferze deklaratywnej, ale i wykonawczej – a z tym bywa w rzeczywistości różnie – wyznaje pedagog. Do klubu może zapisać się każdy, niekoniecznie z Pomorza czy Kujaw. - Co dla nas ważne, to nic nie kosztuje, bo organizujemy szkolenia i prelekcje pro publico bono. Każdy też, kto chce podzielić się wiedzą, może zgłosić chęć wygłoszenia prelekcji. Na razie za nami wystąpienie Irminy Żarskiej "Rysunkowy Język Polski", która opowiedziała nam, jak ważne jest myślenie wizualne i rysowanie - mówi nauczycielka. Młodzież przecież uwielbia obrazki, dlatego tak chętnie robi notatki rysunkowe.

- W styczniu będziemy mówili o empatii w klasie - uświadomią nam jej ważność znawczynie języka żyrafy i szakala - Beata Kubsik i Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka. Ich prelekcja nosi tytuł "Z narzędziownika kreatywnego nauczyciela”. Spotykamy się raz w miesiącu, więc czeka nas 12 prelekcji na różne tematy, np. wsparcie rodzica i nauczyciela w dążeniu do dobrostanu, techniki uczenia się, praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jak to mówią angliści "sky is the limit", byle nie zabrakło nam czasu na realizację wszystkich planów – podsumowuje Monika Szulkowska.

wsp_modul