- Czasy są bardzo trudne, oszczędności dotyczą każdej rodziny inowrocławskiej, dotyczą też urzędów. Na przyczyny takiej sytuacji wpływu bezpośredniego nie mamy, jedynie pośredni. Uczyniliśmy wszystko, co możliwe, aby najważniejsze imprezy przedświąteczne - tak bardzo istotne dla mieszkańców, dla dzieci, młodzieży - były zorganizowane, z tych, które były zorganizowanej do tej pory - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Te oszczędności przełożą się m.in. na oświetlenie świąteczne na ulicach. Ma być go mniej w porównaniu do poprzednich lat. Włodarz zapowiedział, że jeśli zostanie ogłoszony konkurs na najpiękniej oświetlone miasto w Polsce, to Inowrocław nie będzie w nim uczestniczył i konkurował.

- Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą to ze zrozumieniem, ale kilka takich punktów w Inowrocławiu zostanie oświetlonych. Na Rynku pojawi się choinka, ale nie będzie ich na osiedlach, nie będziemy też organizowali "Sylwestra". To wszystko ze względów oszczędnościowych - dodał włodarz, który wyraża nadzieje, że mimo to, mieszkańcy spędzą ten czas wspólnie w prawdziwie świątecznej atmosferze "na miarę możliwości czasów, w których przypadło nam żyć".

Pierwsze wydarzenie zaplanowano w Mikołajki, 6 grudnia. - Tego dnia w godz. 15.00 - 17.00 Mikołaj z Wiewiórinką będą rozdawać dzieciom słodycze w centrum Inowrocławia - dodaje Adriana Szymanowska, rzecznik Urzędu Miasta. Z kolei OSiR organizuje mikołajkowy bieg dla dzieci.

Choinka pod choinkę i świąteczny zakątek

Z kolei 17 grudnia od godz. 14.00 stacja RMF FM organizuje akcję "Choinka pod choinkę". Radiowcy będą nadawać na żywo z naszego miasta, a dodatkowo mieszkańcy będą mogli otrzymać 1000 choinek, a w konkursach również gadżety radia. Nie zabraknie też pierników. Dzień później rozpocznie się "Inowrocławski świąteczny zakątek". O godz. 11.00 na Rynku otwarty zostanie świąteczny jarmark z karuzelą, o godz. 15.00 pojawią się atrakcje dla dzieci, z lodowym zamkiem i tronem św. Mikołaja.

Kujawskie Centrum Kultury przygotowuje na ten dzień projekt "Gloria" przy udziale sekcji solistów i tancerzy, a także akcję "Świąteczny mikrofon dla inowrocławian".

- Chcemy by scena inowrocławskiego świątecznego zakątka "żyła" przez dłuższy czas, dlatego na stronie internetowej KCK pojawią się do pobrania podkłady muzyczne kolęd, piosenek świątecznych, które będziemy mogli udostępnić wszystkim, którzy będą chcieli wystąpić na inowrocławskim Rynku - zapowiada Tomasz Maliszewski, dyrektor KCK w Inowrocławiu. Przypomina też, że 17 grudnia do Inowrocławia przyjedzie Narodowy Balet Kijowski z "Dziadkiem do orzechów"

Wigilia i Szopka Kujawska

Wigilijne spotkanie mieszkańców na Rynku zaplanowano na piątek, 23 grudnia.

- Na inowrocławskim Rynku stanie scena, podest św. Mikołaja, planujemy strefę animacji, a dla wszystkich mieszkańców - świąteczny poczęstunek, degustację wigilijnych potraw. Będzie barszcz z uszkami, pierogi, groch z kapustą... Szopka Kujawska będzie na Rynku do 26 grudnia, więc przez cały okres świąt będzie można ją odwiedzać. Liczymy też, że aura nam dopisze i ta magia świąt zostanie spotęgowana przez spadające z nieba płatki śniegu - mówi Rafał Pierzchalski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu.

Inowrocław aktualnie bierze udział w rywalizacji, w której nagrodą jest przyjazd świątecznej ciężarówki Coca-Coli do naszego miasta. Aby oddać głos należy pobrać aplikację Coca-Cola na swoje urządzenie mobilne, a następnie zarejestrować swoje konto i zebrać minimum 100 punktów w grze zręcznościowej, który jest równoważny z jednym głosem. Każdy użytkownik może oddać maksymalnie 5 głosów. Konkurs trwa do 28 listopada do godziny 10.00. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.inowroclaw.pl.

O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco na naszych łamach.

plakat2