- A jest co podsumowywać, bo reprezentanci naszego klubu obecni byli w 2018 roku na imprezach w kraju jak i za granicami. Były to wydarzenia sportowe różnej rangi, począwszy od mistrzostw okręgu, mistrzostw/pucharu Polski, mistrzostw Europy, kończąc na Pucharze Świata - mówi prezes AI Jerzy Marczewski. Poniżej podsumowanie:

Najszybciej z naszych zawodników, bo już w październiku, sezon 2018 podsumował Jacek Miler. Zawodnik sportów motocyklowych: cross country oraz enduro w minionym roku reprezentował Automobilklub z Inowrocławia w Pucharze Polski Cross Country, gdzie nie mając możliwości startu we wszystkich rundach ostatecznie sezon zakończył na bardzo dobrym 6 miejscu. Starty w Ogólnopolskich Mistrzostwach Pomorza Zachodniego Cross Country zakończyły sie natomiast dużym sukcesem naszego zawodnika. Jacek Miler wywalczył pierwsze miejsce i na zakończeniu sezonu w Pile odebrał puchar i tytuł Mistrza.

Równie szybko sezon podsumował Jakub Wojciechowski reprezentujący również sport motocyklowy - Supermoto. Jakub po zeszłorocznej, poważnej kontuzji i przerwie na leczenie wrócił do ścigania w tym sezonie. W klasyfikacji końcowej Pucharu Polski nasz zawodnik zajął 7 miejsce. Biorąc pod uwagę, że ten rok Kuba przeznaczył na trening i powrót do formy jest to bardzo dobry wynik.

W grudniu podczas Gali Zakończenia Sezonu Sportów Motocyklowych w Warszawie tytuł II vice-mistrza Polski w konkurencji MX Quad Junior Motocross odebrał Mikołaj Gmerek. Młody zawodnik reprezentujący Automobilklub Inowrocławski w 2018 roku startował quadem w Mistrzostwach Polski jako junior, ale punktował również w klasyfikacji ogólnej, gdzie spośród zawodników z całej Polski zajął bardzo dobre 6 miejsce.

Również w grudniu i również w Warszawie, ale na Gali Zakończenia Sezonu Sportów Samochodowych puchary, szarfy oraz tytuł Wicemistrzów Polski w Rajdach Samochodów Terenowych 2018 w grupie UTV odebrała załoga Automobilklubu Inowrocławskiego w składzie: Tomasz Białkowski oraz Dariusz Baśkiewicz. Załoga ta reprezentuje nasz klub w rajdach terenowych nie tylko w zawodach rozgrywanych w Polsce. W 2018 roku brali udział w eliminacji Pucharu Świata Rajdów Terenowych Baja w Portugalii oraz ostatniej rundzie Mistrzostw Europy Centralnej FIA CEZ Cross Country Rally Championship na Węgrzech, gdzie nie dali rywalom najmniejszych szans kończąc rajd na 1 miejscu w klasie oraz 2 w klasyfikacji generalnej.

Zawody rangi Pucharu Polski / Mistrzostw Polski w turystyce samochodowej od zeszłego roku zdominowane są przez zawodników z Inowrocławia. W roku 2018 w Turystycznym Pucharze Polski załoga z Inowrocławia w składzie: Maciej i Julia Smoleńscy zajęli pierwsze miejsce i Puchar Polski w kategorii kierowców jak również kategorii pilotów. Nagrody i puchary odebrali na Zakończeniu Sezonu Sportów Popularnych i Turystyki w Kędzierzynie-Koźlu. Na tej samej imprezie Automobilklub Inowrocławski odebrał puchar za zdobycie 2 miejsca w Pucharze Polski w kategorii klubowej.

Ta sama załoga: Maciej i Julia Smolińscy nie dali szans rywalom w Mistrzostwach Okręgu Bydgoskiego w Turystyce Samochodowej zdobywając tytuł Mistrzów Okręgu zarówno w kategorii kierowców jak i pilotów. Podium pilotów w Mistrzostwach Okręgu uzupełniła Kamila Derkowska zdobywając tytuł II vice-mistrza, natomiast wśród kierowców tuż za podium, bo na 4 miejscu, znalazł się Marcin Derkowski. Tak dobre wyniki naszych zawodników pozwoliły Automobilklubowi Inowrocławskiemu na zajecie drugiego miejsca i zdobycie tytułu vice-mistrzów okręgu, przegrywając pierwsze miejsce zaledwie o 2 punkty. Nasz klub oprócz tytułu został uhonorowany pucharem za najaktywniejszy klub w turystyce samochodowej.

Podsumowując zeszły sezon pragnę zauważyć, że w każdej z dyscyplin w której startują zawodnicy Automobilklubu Inowrocławskiego mamy bardzo dobre wyniki, a w niektórych przypadkach wręcz najlepsze. Świadczy to o tym, że nasi zawodnicy są bardzo dobrze przygotowani, że są profesjonalistami w tym co robią. Pomimo kłopotów ze sprzętem, które to w sportach samochodowych jak i motocyklowych zdarzają się bardzo często, pomimo kontuzji nie poddają się i walczą o najlepsze miejsca, bo oni to po prostu kochają.

O planach na tegoroczny sezon poinformuję już niebawem, ponieważ trwają jeszcze uzgodnienia i ustalenia. Ze swojej strony chciałbym życzyć przede wszystkim bezpiecznego sezonu 2019, osiągnięcia mety na każdych zawodach i zdobycia jak najlepszych miejsc.

Jerzy Marczewski