Była to trzecia sesja absolutoryjna w obecnej kadencji Rady Powiatu. W ciągu 2025 roku budżet był korygowany 28 razy.

Ostatecznie dochody powiatu wyniosły blisko 351,1 mln zł, wydatki blisko 334,1 mln zł, a nadwyżka budżetowa osiągnęła 17 mln zł.

Największą część wydatków stanowiły wydatki bieżące przeznaczone przede wszystkim na funkcjonowanie jednostek budżetowych, w tym wynagrodzenia i pochodne. Środki przeznaczono także na realizację zadań statutowych, dotacje, świadczenia dla osób fizycznych, programy z udziałem funduszy europejskich oraz obsługę długu.


Zobacz też: Zamiast "zebry" strefa zamieszkania przy "Rodzinie"?


Na inwestycje powiat przeznaczył blisko 18,1 mln zł. Najwięcej środków trafiło na drogi powiatowe – 8,5 mln zł, z czego 5,7 mln zł przeznaczono na likwidację przełomów i remonty odcinków dróg.

Na obronę narodową wydano 4,1 mln zł, w tym 2 mln zł na zakup cysterny do przewozu wody oraz 300 tys. zł na zakup lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego.

Dotacje dla szpitala wyniosły około 1,5 mln zł, natomiast na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska przeznaczono blisko 400 tys. zł.

Koszt obsługi długu wyniósł 1,3 mln zł. Jednocześnie powiat uzyskał 2,2 mln zł odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Poniżej wyniki głosowania nad absolutorium, a w górnej części artykułu konferencja prasowa radnych opozycji na ten temat.