Radny Solidarnej Polski wystąpił niedawno do Urzędu Miasta z zapytaniem o koszty przeprowadzenia sylwestrowego występu na kanale YouTube Kujawskiego Centrum Kultury. Koncert, podczas którego wystąpili m.in. Andrzej Krzywy, Patrycja Markowska i Małgorzata Ostrowska kosztował nieco ponad 73 tys. zł. To - jak czytamy w odpowiedzi - łączne koszty realizacji półtoragodzinnego projektu filmowego z przeznaczeniem do transmisji online.

- Widząc kwotę za jaką KCK zorganizowało koncert na YouTube, który obejrzała garstka mieszkańców naszego miasta, przypominam sobie apele mieszkańców Mątew o niezabieranie dotacji na wymianę źródeł ogrzewania - ile starych kopciuchów dałoby radę wymienić za 75 tys. złotych? - komentuje Damian Polak. Jak dodaje, transmisję na żywo oglądało średnio około 200 użytkowników. W jego ocenie KCK powinno realizować zajęcia kulturalne w zdalnej, ale aktywnej formie dla mieszkańców, a nie kupować usługi artystyczne. - Te w oryginale dostępne są już na serwisach typu YouTube i każdy według swojego gustu i nastroju może w każdej chwili z nich skorzystać. Prezydent mówi o fatalnej kondycji finansowej miasta, teraz wiemy co jest jej powodem, powodem jest brak spójnej i przemyślanej polityki finansowej miasta - twierdzi radny.

Jak poinformował w odpowiedzi dyrektor KCK, koncert sylwestrowy "#InowrocławRAZEM w 2021" wpisuje się w zadania, jakie postawione są przed instytucją odpowiadającą za rozwój kulturalny w 70-tysięcznym mieście.

- To właśnie dzięki takim projektom mieszkańcy naszego miasta, regionu, Polski mają szansę na kontakt z inną popularną formą rozrywki, niż oferowana przez m.in. publiczne media discopolowa. Ogólnodostępność projektu na kanale YouTube pozwoliła obejrzeć nasz projekt na w/w kanale ponad pięciu tysiącom widzów (średni czas zaangażowania widzów wyniósł 53 minuty). Dodatkowo koncert transmitowany był na ogólnodostępnym kanale Telewizji Miejskiej, dzięki czemu był odbierany przez osoby, które nie korzystają (lub nie mają możliwości korzystać) z nowych mediów - dodaje Tomasz Maliszewski.